Hatszemszög – Felemészt vagy felemel?
tudomány, művészet, gazdaság
időpont: 2022. október 25., 18:00-19:30
helyszín: Ludwig Múzeum (1095 Budapest, Komor Marcell utca 1.)
A Ludwig Múzeum és a KÜRT Akadémia közös programsorozata
Három nézőpont, három világkép. A Ludwig Múzeum és a KÜRT Akadémia közös programsorozata arra tesz kísérletet, hogy egy-egy kiállítás központi témáját hatszemszögből világítsuk meg. Vajon mik a különbözőségek a tudomány, a művészet és a gazdaság szereplőinek hozzáállásában? Vajon vannak-e eszközeikben, eredményeikben, gondolkodásmódjukban hasonló vonások? Meghívott vendégeink 10-10 perces előadását követően közös beszélgetésen fejtjük fel a hatszemszögben rejlő izgalmas találkozásokat.
Az előadáson való részvétel ingyenes, de a férőhelyek száma limitált, így a részvételt regisztrációhoz kötjük! Kérjük, részvételi szándékát az alábbi gombra kattintva nyíló űrlapon jelezze!
Regisztrálok
VII. ALKALOM: Felemészt vagy felemel?
Ha egy deepfake és egy eredeti videót nézünk, talán el sem tudjuk dönteni, melyik valóságos, és melyiket gyártotta az algoritmus. Ráadásul a mesterséges intelligencia már művészként is több esetben debütált. A megtévesztés vagy helyettesítés mellett azonban számos esetben üzleti, társadalmi és művészeti értéket teremt az AI, emberéleteket ment meg és globális kríziseket old meg. Vajon leépíti az értelmünket és pusztulásra ítél minket a technológia, vagy éppen hogy megment a pusztulástól? Felemészt vagy felemel az egyre fejlettebb mesterséges technológia? A Hatszemszög októberi alkalmán erről gondolkodunk közösen.
A tudományt Dr. Veszelszki Ágnes nyelvész, közgazdász, kommunikációkutató, a művészetet Szauder Dávid médiaművész, a gazdaságot pedig Kovács Gyula „mesterséges intelligencia evangelista” képviseli.
Az esemény a „Nem vagyok robot.” A szingularitás határain kiállításhoz kapcsolódik.
Hatszemszög 3 vendégéről bővebben:
TUDOMÁNY
Dr. Veszelszki Ágnes nyelvész, közgazdász, kommunikációkutató
A Nemzeti Közszolgálati Egyetemen docens. Kutatói munkásságát a digitális kommunikáció vizsgálatával kezdte, később a marketing és a nyelvészet kapcsolódási lehetőségeit tárta fel; újabban pedig a tudománykommunikáció és a vizuális manipuláció témakörét kutatja. 2017-ben alapította a TudCom tudománykommunikációs, 2021-ben a CGI-Deepfake kutatócsoportot. 9 könyv szerzője, 15 kötet szerkesztője, 160 további tudományos tanulmányt írt. Jelenleg a deepfake és az AI témaköre érdekli a leginkább.
MŰVÉSZET
Szauder Dávid médiaművész
Művészettörténetet és intermédiát tanult az ELTE-n és a Magyar Képzőművészeti Egyetemen, ösztöndíjas hallgatója volt a neves MediaLabnek Helsinkiben. Tanított a babelsbergi filmegyetemen, művészeti vezetőként dolgozott a Collegium Hungaricum Berlinben. Jelenleg a berlini Momentum Galéria művésze és a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Főváros digitális művészeti tanácsadója. Alkotásaiban az emberi emlékezet, a technológia és a társadalom összefüggéseit vizsgálja interdiszciplinális művészeti eszközökkel. Legfontosabb sorozata a ’Failed memories’ (Csorbult emlékezetek), amelyet 2014-ben a párizsi Centre Pompidouban is kiállítottak, illetve az Oxford University Press kiadásában megjelent (2021) ’Themes of Contemporary Art: Visual Art after 1980’ című kiadványban elemeztek. Számtalan nemzetközi kiállításon résztvett, jelenleg az érdeklődése középpontjában a mesterséges intelligencia képalkotásának elemzése és szintetitzálása áll.
GAZDASÁG
Kovács Gyula, „mesterséges intelligencia evangelista”, a Neuron Solutions társalapítója
Mérnöki tudományokat tanult a Széchenyi István Egyetemen, de villamosmérnöki végzettsége mellé közgazdász diplomát is szerzett a MIskolci Egyetemen. Egyetemi évei után a hírközlési hatóságnál szerzett tapasztalatokat, majd közel 20 évig egy multinacionális távközlési vállalatcsoport csapatát erősítette változatos szerepkörökben. Bár tervezőmérnökként kezdte pályafutását, a gépek felől nagyon gyorsan az emberek felé fordult és különböző közép- és felsővezetői pozíciókban segítette a vállalat fejlődését, majd stratégiai tanácsadóként továbbvitte a családi örökséget a tudásátadás, oktatás és mentorálás terén. 2018-ban társalapítóként vett részt a mesterséges intelligencia gyakorlati alkalmazására fókuszáló Neuron Solutions elindításában, melynek jelenleg is ügyvezetője. Szívügye a technológia okos és felelős felhasználása, így a Neuron színeiben szívesen vállal oktatói, előadói tevékenységet.
A sorozat korábbi eseményei:
Az I. alkalom a mesterséges intelligencia és a hálózatok kapcsolatáról szólt, itt tudod visszanézni.
A II. alkalom a gasztrohálózatokról szólt, itt tudod visszanézni.
A III. alkalom arra kereste a választ, hogy kibékíthető-e a slow és a digitalizáció egymással, itt tudod visszanézni.
A IV. alkalommal a szocmodern építészeti örökségünk került a középpontba, melyet itt tudsz visszanézni.
Az V. alkalom a véletlen és az innováció kapcsolatáról szólt, amit itt tudsz visszanézni.
A VI. alkalomon arról beszélgettünk, hogy az állandó változásban, hogyan definiáljuk saját magunkat, amit itt tudsz visszanézni.
Az előadáson való részvétel ingyenes, de a férőhelyek száma limitált, így a részvételt regisztrációhoz kötjük! Kérjük, részvételi szándékát az alábbi gombra kattintva nyíló űrlapon jelezze!
Regisztrálok